Jak dostac się na lekarski bez matury?

Wielu młodych ludzi marzy o karierze w medycynie, ale nie zawsze mają możliwość ukończenia szkoły średniej i zdania egzaminu maturalnego. Czy oznacza to, że muszą zrezygnować z marzeń o studiach medycznych? Nic bardziej mylnego! Istnieje kilka alternatywnych ścieżek, które umożliwiają dostanie się na studia lekarskie bez matury.

Jedną z opcji jest skorzystanie z Programu Uzupełniającego Studia Medyczne (PUSM). Program ten jest adresowany do osób, które nie mają matury, ale ukończyły technikum medyczne. W ramach PUSM można zdobyć równoważność matury oraz przygotować się do egzaminu wstępnego na wybrane studia medyczne. Dzięki temu, osoby z technikum medycznego mają szansę na spełnienie swoich medycznych ambicji, nawet jeśli nie udało im się zdać matury.

Inną opcją jest zdanie egzaminu wstępnego na studia medyczne. W niektórych uczelniach medycznych istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu wstępnego nawet bez posiadania matury. Egzamin ten sprawdza wiedzę z biologii, chemii i fizyki, które są ważne dla studiów medycznych. Osoby, które zdadzą ten egzamin, mogą zostać przyjęte na studia lekarskie bez konieczności posiadania matury. To doskonała opcja dla osób, które z różnych powodów nie zdały matury, ale chciałyby studiować medycynę.